PVC ( Polivinil Klorür)

PVC, yaygın deyimi ile ''vinil'' , (Poli Vinil Clorür) kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol (veya doğalgaz) ile tuz'dan petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Bu polimer, çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanılır. PVC, polimer zincirinde klor otomu taşıyan ender termoplastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile PVC'nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuşduğunda kendiliğinden hemen söner. PVC çok yüksek sıcaklarda termal olarak kolaylıkla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çıkartır. PVC, diğer polimerlere kıyasla daha fazla miktarda ve çeşitte katkı maddesi ile karıştırılabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düşüktür; genel ve çok amaçlı kullanım sağlar. PVC, Polietilen'i takiben en çok kullanılan  polimer türüdür.
 
Karakteristik Özellikleri
• Kimya direnci
• Asit ve alkalilerden etkilenmemesi
• Hava şartlarına karşı dayanıklılık
• Ateşe karşı mukavemet
• Hafiflik
• Düşük maliyetli
 
Uygulamalar
İnşaat, kapı, pencere, yapı malzemeleri, plaklar, borular, yer kaplamaları, çatı izolasyonları, elektrik kabloları, profiller, çok amaçlı şişeler, yağmurluk, eldiven, CD, bilgisayar kasaları, oyuncaklar..

PVC ( Polivinil Klorür)

Enjeksiyon Parametreleri

KISALTMA ÜRÜN CİNSİ YOĞUNLUK (g/cm3) KALIP ÇEKME (%) KALIP SICAKLIĞI (°C) ÖN KURUTMA SICAKLIĞI (°C) ÖN KURUTMA ZAMANI (SAAT) MEME (°C) 3. BÖLGE (°C) 2. BÖLGE (°C) 1. BÖLGE (°C)