SAN (Strien Akrilonitril)

SAN stiren ve akrilonitrilin bir kopolimeridir. Akrilonitrilde bulunan kimyasal direnç ve yüzey sertliği ile Stirende bulunan boyutsal kararlılık, kolaylık veya işleme özelliklerini ve optik berraklığı birleştiren SAN, piyasaya son derece şeffaf, sert ve kimyasala dirençli bir polimer sağlar. SAN, polistirenin yeterince kimyasal direnç sağlayamadığında ve berraklığın ihtiyaç olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır. SAN bileşiği içinde tipik akrilonitril içeriği % 20-30 arasındadır. Temel olarak, ilave kimyasal direnç ve orta yüksek sıcaklık direnci ihtiyacı olan genel maksatlı polistiren uygulamalarında kullanılır. Çok saydamdır ve parlak bir yapıya sahiptir.
 
Karakteristik Özellikler
 
• Saydam ve parlak
• İyi çizilme direnci ve rijitlik
• Mükemmel kimyasal dayanım
• Kolay işlenebilirlik
• Şeffaflık
 
Uygulamalar
 
Beyaz Eşya,  kimya dirençli konteynerler, gıda kapları, kozmetik kutuları, sızdırmaz kapları, ev gereçleri, elektronik transparan parçalar,  fan pervaneleri,  diş fırçası sapları,  pil yuvaları, çakmak kasaları, emniyet üçgeni,  reflektör, mikrodalga penceresi, banyo ürünleri, ruj kapağı, tarak, duş kabini, reklam işaretleri, garaj kapıları. 
 
ASA, SAN ve akrilik kauçuktan oluşan bir kopolimer olup, oldukça fonksiyonel bir plastiktir. ASA, Akrilonitril, Stiren ve Akrilik Kauçuk polimerizasyonu ile üretilen bir mühendislik polimeridir. Bu 3 ana malzemenin mükemmel kombinasyonu ile ASA, mükemmel tokluk ve sertlik, mükemmel kimyasal direnç, yüksek parlaklık ve mükemmel hava direnci özelliklerine sahiptir. ASA, UV ışığının ve nemin öğelerine, örneğin Otomotiv, Konut ve Deniz endüstrileri gibi dayanma kabiliyetine sahip olması nedeniyle, maksimum hava maruziyeti olan uygulamalar için yaygın olarak kullanılır. ASA  Enjeksiyon ve Ekstrüzyon işlemlerinde kullanılır.
 
En çok kullanıldığı yerler; uydu anteni, otomotiv parçaları, ektrüde edilmiş plakalar, yapı malzemeleri,  elektrik parçaları, otomobil aynaları.

SAN (Strien Akrilonitril)

Enjeksiyon Parametreleri

KISALTMA ÜRÜN CİNSİ YOĞUNLUK (g/cm3) KALIP ÇEKME (%) KALIP SICAKLIĞI (°C) ÖN KURUTMA SICAKLIĞI (°C) ÖN KURUTMA ZAMANI (SAAT) MEME (°C) 3. BÖLGE (°C) 2. BÖLGE (°C) 1. BÖLGE (°C)
SAN Styrene Acrylonitril 1,08 0,3-0,7 220-270 80 2-4 220-270 220-270 220-270 220-270